Přihlášení pro členy Vyplň svojí přezdívku a klikni na tlačítko přihlásit. Obratem do tvé schránky dorazí e-mail s potvrzovacím odkazem. Kliknutím na tento odkaz budeš automaticky přihlášen. přihlásit
Symbolika

Skautský kroj

Historie skautského kroje

Skautský kroj pomáhá již desítky let udržovat bratrské pouto mezi skauty na celém světě. Jeho podoba byla původně odvozena od uniformy jihoafrické jízdní policie z dob, kdy jí velel Baden-Powell. Jejich stejnokroj se mu zdál ideálním z hlediska pohodlí, praktičnosti i ochraně proti nepřízni počasí.

Z původní podoby kroje anglických skautů byl vytvořen i kroj skautů českých. Na počátku samostatné Československé republiky používali vodní skauti tentýž kroj jako skauti suchozemští. Později však byla košile zaměněna za námořnickou bundu s námořnickým límcem s bílým tričkem ve výstřihu, který stahovala černá šňůrka, šátek se nepoužíval. Na hlavě se nosila tmavě modrá lodička se světle modrým lemováním. Modrá košile se začala používat po roce 1936 stejně jako světlemodrý šátek a bílý popruhový opasek. Na hlavě se nosil „lívanec“ s černou stuhou a žlutým nápisem Junák. Později se začal používat i tzv. „bonbonek“.

Současný krojový řád

Současná podoba skautského kroje se s malými obměnami používá od roku 2000. Kroj se podle Krojového řádu skládá ze základních, příležitostných a doplňkových součástí.

Základními součástmi skautského kroje jsou košile a šátek.

Košile

Vodácká krojová košile se nosí zasunuta do kalhot či sukně vždy s bílým opaskem, šňůrkou, pokrývkou hlavy jednotnou v oddíle a šátkem. Barva košile je námořnická modrá.

Celý krojový řád a jeho přílohy najdetete na stránkách Junáka.

krojová košile
 1. Levá část košile

  Umístění skautského slibového odznaku.

 2. Levá horní část nad příklopem kapsy

  Umístění stužek vyznamenání.

 3. Levý příklop kapsy

  Umístění služebních let.

 4. Střed levé kapsy

  Kvalifikační odznak (čekatelský, vůdcovský nebo kapitánský) je možné umístit nad instruktorský odznak. V případě udělení čestných odznaků, které se nosí na středu levé kapsy, jsou kvalifikační odznaky umístěné na středu pravé kapsy.

 5. Střed pravé kapsy

  Stupně zdatnosti, nejdéle do 18 let, liliový kříž nebo modrý šíp odříkání. Tradičně se zde taktéž nosí čestný odznak „Bílý orel“.

 6. Prává horní část košile

  Prostor pro příležitostné účastnické odznaky, nejdéle do 1 roku od konání akce. Členové, kteří nosí ORIONskou hvězdu, na košili pak již žádné další příležitostné nášivky nenosí.

 7. Pravá horní část nad příklopem kapsy

  Umístění mezinárodní domovenky Czech republic.

 8. Pravý rukáv

  Znak WOSM, WAGGGS nebo ISGF. A dále nášivky odborných zkoušek nejdéle do 18 let, s vyjímkou Třech orlích per.

 9. Levý rukáv

  Domovenka, číslo oddílu, vlaječka oddílu. Skauti na tomto rukávu mohou nosit taktéž barvu posádky (nebo odznak družiny), činovníci pak hodnostní označení.

Přístav ORJ KRJ HKVS
palubní
(zástupce kapitána oddílu)
kapitán oddílu
přístavný
(zástupce kapitána přístavu)
kapitán přístavu
člen okresní rady
volený člen okresní rady
místopředseda okresní rady
předseda okresní rady
člen krajské rady
volený člen krajské rady
místopředseda krajské rady
předseda krajské rady
komodor
(krajský kapitán)
přístavný hlavního kapitanátu VS
zástupce hlavního kapitána VS
hlavní kapitán vodních skautů

Šátek

Členové našeho oddílu nosí zpravidla níže uvedené šátky, který je možné příležitostně nahradit jiným typem. Šátky, které používáme jsou dle krojového řádu Junáka označené jako „komunitní“.

 • Modrý šátek je základním šátkem pro všechny vodní skauty.
 • Šedivý šátek je zpravidla šátkem skautkých vzdělávacích institucí, tento šátek může být také opatřen barevným lemováním.
 • Kapitánský šátek tmavě modrý šátek se žlutým lemem nosí vedoucí a kapitáni ORIONu.

Krojový řád zavedl od roku 2019 taktéž novou šátkovou řadu. Tyto šátky jsou krojovým řádem junáka označené jako „šátek pro výchovné kategorie“ a jsou základním typem šátku pro všechny skauty, pokud nejsou použité šátky vlastní, takzvané „komunitní“. Z důvodu zachování ORIONské tradice novou šátkovou řadu v našem středisku nepoužíváme, nicméně je zde uvádíme pro přehled.

 • Benjamínci
 • Vlčata
 • Skauti
 • Vodní skauti
 • Roveři
 • Dospělí

Šňurka

Šňurka je doplňkovou součástí kroje, tradičně ji však nosí všichni členové našeho oddílu ke kroji v modré, červené nebo bílé variantě; pro přehled uvádíme všechny.

 • Vlčata nosí žlutou šňurku.
 • Skauti nosí zelenou šňurku. V našem středisku tento typ šňurky nosí pouze členky dívčího „suchozemského“ oddílu Mikan.
 • Vodní skauti nosí v základu modrou šňurku.
 • Roveři, skauti starší 15 let. V ORIONu nosí červenou šňurku tradičně pouze ti členové, kteří složili roverskou zkoušku.
 • Činovnici jsou členové, kteří vykonávají funkci v rámci organizace a složili odpovídající kvalifikační zkoušku.